ASUS ExpertBook P3 PM3406CK-R715X AMD Ryzen AI 7 350 Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR5-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Grey
Couldn't load pickup availability
- Windows 11 Pro - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
- Powered by AMD Ryzen AI 7 350 processors
- Power through AI workloads with up to 45W TDP
- Productivity on the go with high capacity 70Wh battery
- Dual-SSD support 512GB storage
- 16GB DDR5 RAM
- Always stay connected with Wi-Fi 7
- ExpertCool thermal solution keeps things cool whether opened or closed
AI-Powered. Expert-Crafted.
Built for today’s agile businesses, the ASUS ExpertBook P3 delivers business-level performance in a portable, secure package. Powered by AMD Ryzen™ AI 5 330 processors1 with 45W TDP and delivering 50 total system TOPS of AI performance, it powers through everyday workloads and AI applications with confidence. The crisp 14-inch WUXGA (1920 x 1200) anti-glare display2, dual-SSD3 expandability, and up to a high capacity 70Wh battery make it ideal for mobile productivity. For security, the ASUS ExpertBook P3 features ASUS ExpertGuardian, including a NIST SP 800-155 compliant BIOS, a built-in fingerprint sensor, and a TPM 2.0 chip — ensuring your sensitive data stays protected from silicon to software, wherever you work.
| Design | |
|---|---|
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Work |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Colour name | Misty Grey |
| Product colour | Grey |
| Product type | Laptop |
| Display | |
|---|---|
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| LED backlight | Yes |
| HD type | WUXGA |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | L2 & L3 |
| L2 cache | 8 MB |
| L3 cache | 16 MB |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 8 |
| Processor model | 350 |
| Processor generation | AMD Ryzen AI 300 Series |
| Processor family | AMD Ryzen AI 7 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| NPU performance up to | 50 TOPs |
| Total processor performance up to | 66 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| Memory | |
|---|---|
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Internal memory | 16 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Optical drive type | No |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Storage media | SSD |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | AMD Radeon 860M |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Audio system | Dirac |
| Camera | |
|---|---|
| Privacy type | Privacy shutter |
| Privacy camera | Yes |
| Front camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera HD type | Full HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.4 |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.6 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Battery | |
|---|---|
| Battery capacity | 70 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power | |
|---|---|
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Required charging power (min) | 80 W |
| Required charging power (max) | 90 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter output current | 4.5 A |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter power | 90 W |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Recycled |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height (rear) | 1.8 cm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Depth | 227.1 mm |
| Width | 312.7 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | ExpertBook |
| Product series | P3 |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |