ASUS Chromebook CZ11 Flip CZ1104FM2A-NS0144 MediaTek Kompanio 520 29.5 cm (11.6") Touchscreen HD 8 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
Couldn't load pickup availability
- Powered by MediaTek Kompanio 520 processor
- 11.6-inch Corning Gorilla Glass touchscreen protects against scratches and chips, plus rubber bumper for all-around protection
- 8 GB RAM, 64 GB eMMC, WiFi 6 for fast connectivity
- MIL-STD 810H US military-grade durability for everyday strength
- 360°-flippable hinge provides flexibility and enriched educational experiences
- Easy-to-service modular design for easy maintenance and full I/O ports for convenient learning experiences
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 Flip stands out as a durable and valuable laptop tailored for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Featuring a 360°-flippable design and an 11.6-inch display with TÜV-certified technology2, the laptop not only enhances the visual experience but also prioritizes eye protection. The laptop boasts up to 17 hours of battery life3 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Convertible (Folder) |
| Housing material | Plastic |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | HD |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display surface | Gloss |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Colour gamut | 50% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | MediaTek |
| Processor model | Kompanio 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor boost frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | ARM |
| On-board graphics card family | ARM Mali |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Rear camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Repairability index | 9.2 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix, ENERGY STAR |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.41 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CZ11 Flip |
| Product family | Chromebook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Stylus pen | Yes |