ASUS Chromebook CZ11 CZ1104CM2A-N00124 ARM Cortex 520 Laptop 29.5 cm (11.6") HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS Grey
Couldn't load pickup availability
- ChromeOS
- MediaTek Kompanio 520 processor
- UMA graphics
- 4 GB memory
- 64 GB eMMC
- Military-grade reliability
- ASUS Antimicrobial Guard
- HD Webcam
The rugged, student-centric study mate
ASUS Chromebook CZ11 is an excellent study companion for K-12 students, with a portable and durable design that guarantees enduring value and empowers engaged learning — anywhere. Its 180° lay-flat design, coupled with an 11.6-inch display incorporating TÜV-certified technology1, enhances the visual experience while emphasizing eye protection. The series boasts up to 19 hours of battery life2 for uninterrupted use throughout an entire day of classes, empowering students to extend their learning beyond traditional limits.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Mineral Grey |
| Form factor | Clamshell |
| Housing material | Plastic |
| Market positioning | Educational |
| Introduction year | 2024 |
| Rugged design | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 220 cd/m² |
| Colour gamut | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 500:1 |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | MediaTek |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor model | 520 |
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor cache | 1 MB |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory form factor | On-board |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 64 GB |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | ARM Mali-G52 2EE MC2 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Antenna type | 2x2 |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 50 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 3 A |
| AC adapter output voltage | 15 V |
| Required charging power (max) | 45 W |
| Required charging power (min) | 35 W |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.28 kg |
| Width | 296.9 mm |
| Depth | 213 mm |
| Height (front) | 2.11 cm |
| Height (rear) | 2.12 cm |
| General | |
|---|---|
| Product series | CZ11 |
| Product family | Chromebook |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |