Acer Chromebook CBOA314-1H-C59F Intel® Celeron® N N4500 35.6 cm (14") Full HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 128 GB Flash Wi-Fi 5 (802.11ac) ChromeOS Black
Couldn't load pickup availability
- ChromeOS
- Intel Celeron N4500 (4MB Cache, 1.1GHz)
- 35.6 cm (14") Full HD 1920 x 1080 TN
- 4GB LPDDR4x-SDRAM & 128GB Flash
Enhance your productivity with the Acer Chromebook 314—an everyday Chromebook equipped with fast Intel® processor, a brilliant 14” FHD display, and housed in a 1.5kg lightweight body. With the HD Camera and fast WiFi connectivity, Chromebooks ensure you stay productive throughout your day.
Maximize Your Day
Stay productive all day on a Chromebook powered by Intel® processor with up to 10.5 hours battery life. Complete tasks faster with fast LPDDR4X memory and eMMC storage, ensuring you are covered for the task ahead.
The easy way to get things done
From deadlines to downtime, Chromebooks let you do it all with your favorite Google apps, stress-free security, and speed you can rely on.
Optimize your Video Calls
Transform your video calls with the HD camera, dual speakers, and digital microphone with noise cancellation features, delivering an immersive video calling experience.
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Product type | Chromebook |
| Display | |
|---|---|
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Display surface | Matt |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | TN |
| Display technology marketing name | ComfyView |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Processor | |
|---|---|
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor threads | 2 |
| Processor model | N4500 |
| Processor family | Intel® Celeron® N |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Internal memory | 4 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Optical drive type | No |
| Flash memory | 128 GB |
| Storage media | Flash |
| Total storage capacity | 128 GB |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network connection | No |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Battery | |
|---|---|
| Battery life (max) | 10.5 h |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 45 W |
| Security | |
|---|---|
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 18.8 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Width | 326.5 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| General | |
|---|---|
| Product family | Chromebook |
| Product series | 314 |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |