Hama Black Metal laptop cooling pad 39.6 cm (15.6")
Couldn't load pickup availability
- Handy laptop base for cooling your laptop and for the ideal removal of heat with customisable tilt angle for comfortable use of the laptop at the desk or workstation
- Two fans with blue LEDs: optical highlight thanks to LED lighting included
- Stable resting surface prevents overheating of the laptop on the cooler since the ventilation slits are not blocked
- Non-slip rubber pads on the underside ensure a secure grip of the laptop on the desk
- 5-stage tilt adjustment: as a laptop stand, the fan favours an ergonomic posture and seating position thanks to individual raising of the laptop
- Fold-out stoppers prevent the laptop from sliding around
- Simply plug in: the external fan for the laptop is supplied with power via the USB-A interface
- The cooling pad is economical in operation: with low power consumption, the laptop battery is not noticeably burdened
- The laptop cooler operates quietly: barely perceptible fan operating noise while it is cooling the notebook
- Recommended for laptops with a display size of max. 40 cm (15.6"): suitable for 10", 11", 12", 13", 14", 15" and all sizes in between up to 15.6"
When it gets hot, not only do you break out in a sweat, so does your notebook. A laptop cooler provides cool relief. It's also easy to work with as you can adjust it to the right angle for you. All you need now is an ice-cool cocktail!
Adjustable angle of tilt
Vertical angle of tilt can be flexibly adjusted, ideal for ergonomic working on the laptop while seated and standing
Non-slip base feet
Non-slip base feet for a stable position also protect the resting surface from scratches
| Performance | |
|---|---|
| Noise level | 25 dB |
| Fan diameter | 12.5 cm |
| Number of built-in cooling fans | 2 pc(s) |
| Maximum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Design | |
|---|---|
| Illumination colour | Blue |
| Illumination | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Number of height positions | 5 |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Power | |
|---|---|
| Current consumption | 480 mA |
| Power source type | USB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 800 g |
| Height | 30 mm |
| Depth | 270 mm |
| Width | 370 mm |
| Cable length | 0.5 m |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 945 g |
| Package height | 37 mm |
| Package depth | 275 mm |
| Package width | 385 mm |