Makita Drill 2100 RPM - Black/Blue (DHP486RTJ)
£398.99
Couldn't load pickup availability
- Pistol grip drill Black, Blue
- Drilling Hammer drilling
- Adjustable speed Adjustable torque
- Built-in light
- Chuck capacity (max): 1.3 cm 2100 RPM 31500 bpm
- Lithium-Ion (Li-Ion)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Blue |
| Motor type | Brushless |
| Built-in light | Yes |
| Adjustable torque | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Product design | Pistol grip drill |
| Hammer drilling | Yes |
| Drilling | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Sound level uncertainty | 3 dB |
| Sound pressure level | 84 dB |
| Sound power level | 95 dB |
| Impact rate (high speed) | 31500 bpm |
| Idle speed (2nd gear) | 2100 RPM |
| Idle speed (1st gear) | 550 RPM |
| Idle speed (max) | 2100 RPM |
| Idle speed (min) | 550 RPM |
| Number of gears | 2 |
| Chuck capacity (max) | 1.3 cm |
| Chuck capacity (min) | 1.5 mm |
| Power | |
|---|---|
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.7 kg |
| Height | 265 mm |
| Depth | 178 mm |
| Width | 81 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of batteries included | 2 pc(s) |
| Battery included | Yes |