Black & Decker BL186N 1650 RPM Keyless Black, Orange
£77.99
Couldn't load pickup availability
- Keyless Pistol grip drill Black, Orange
- Drilling
- Adjustable speed
- Soft grip
- 1650 RPM 52 N⋅m
- Power source: Battery
- Lithium-Ion (Li-Ion) 1.5 Ah
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Orange |
| Soft grip | Yes |
| Adjustable speed | Yes |
| Chuck type | Keyless |
| Product design | Pistol grip drill |
| Hammer drilling | No |
| Screwdriving | No |
| Drilling | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Sound pressure level | 78 dB |
| Sound power level | 67 dB |
| Drilling diameter in concrete (max) | 0 mm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1.3 cm |
| Drilling diameter in wood (max) | 3.5 cm |
| Torque (max) | 52 N⋅m |
| Torque settings | 24 |
| Idle speed (max) | 1650 RPM |
| Number of gears | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Battery voltage | 18 V |
| Battery capacity | 1.5 Ah |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Other features | |
|---|---|
| Vibration emission | 1.7 m/s² |
| Packaging content | |
|---|---|
| Battery charger included | No |
| Battery included | No |