Black & Decker BDCDD18N-XJ drill 650 RPM Black, Orange
£48.99
Couldn't load pickup availability
- Black, Orange
- Drilling
- Adjustable speed
- 650 RPM 28 N⋅m
- Power source: Battery
- Lithium-Ion (Li-Ion)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black, Orange |
| Soft grip | No |
| Adjustable speed | Yes |
| Reverse | Yes |
| Drilling | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Sound pressure level | 64.5 dB |
| Sound power level | 75.5 dB |
| Screw diameter (max) | 2.5 cm |
| Drilling diameter in steel (max) | 1 cm |
| Drilling diameter in wood (max) | 2.5 cm |
| Torque (max) | 28 N⋅m |
| Torque settings | 11 |
| Idle speed (max) | 650 RPM |
| Idle speed (min) | 0 RPM |
| Number of gears | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Battery voltage | 18 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source | Battery |
| Other features | |
|---|---|
| Vibration emission | 0.8 m/s² |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |