Tucano Tugò M backpack Travel backpack Black Polyethylene
Couldn't load pickup availability
- Small, carry-on travel backpack
- Designed to meet the size requirements of low-cost airlines
- Separate, padded rear compartment for a laptop
- Large roomy internal compartment
- Padlock compatible zipper pulls
- Internal AirTag holder
Cabin backpack for all airline standards
Small, compact travel backpack designed to meet the size requirements all airlines. Made of material produced from recycled plastic, the Tugò M backpack has two roomy external pockets for accessories, featuring an internal AirTag holder and a separate, padded rear compartment for a 15.6" laptop or 16" MacBook Pro. The internal compartment is big and roomy, ideal for clothing and accessories, and can be secured with any padlock designed to work with zipper pulls. Enjoy excellent portability with two handles, one on the top and the other on the side, and a strap for attachment to a trolley.
| Features | |
|---|---|
| Consumer life stage | Adult |
| Pattern | No pattern |
| Closure type | Zipper |
| Handle(s) | Yes |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Sternum strap | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket, Back pocket |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Minimum screen size | 39.6 cm (15.6") |
| Notebook compartment | Yes |
| Recommended gender | Unisex |
| Coloration | Monochromatic |
| Product main colour | Black |
| Backpack type | Travel backpack |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 400 mm |
| Depth | 160 mm |
| Width | 300 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity | 1 |
| Material | |
|---|---|
| Made with recycled materials | Yes |
| Material | Polyethylene |