PORT Designs Courchevel II Eco backpack Casual backpack Black Nylon, Polyester
Couldn't load pickup availability
- Comfortable padded shoulder straps and back
- Multiple compartments for organized storage
- Supports up to a 16-inch notebook
- Includes a rain cover for weather protection
- Durable construction with reinforced bottom"
A backpack designed to carry and protect your laptop up to 16" and your tablet in dedicated compartments and pocket. It features an ECO lining made from recycled materials (r-PET). The large front pocket and two zipped front pockets will give you easy access to the items you need the most (phone, pens, business cards, chargers etc.). The side mesh pockets are designed to hold water bottles or other accessories with quick access. The shoulder straps and back are reinforced for comfort when carrying your belongings. The bottom of the bag is reinforced to offer better protection. The removable rain cover with reflective tape will prevent your bag to get wet.
| Features | |
|---|---|
| Closure type | Zipper |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| USB port | No |
| Zipper pocket(s) | Yes |
| Interior pockets | Document pocket |
| Exterior pockets | Front pocket, Side pocket, Top pocket |
| Notebook compartment | Yes |
| Product main colour | Black |
| Backpack type | Casual backpack |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Volume | 27 L |
| Weight | 736 g |
| Height | 500 mm |
| Depth | 220 mm |
| Width | 360 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 766 g |
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 22 mm |
| Package width | 36 mm |
| Quantity | 1 |
| Packaging content | |
|---|---|
| Rain cover | Yes |
| General | |
|---|---|
| Product family | PORT Designs |
| Material | |
|---|---|
| Material country of origin | CHN |
| Recycled package material | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 30% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Material | Nylon, Polyester |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) cases per pallet layer | 4 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Pallet gross width | 42 cm |
| Pallet gross length | 52 cm |
| Pallet gross height | 35 cm |
| Products per pallet | 80 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 42029291 |