Our Pure Planet Platinum Bluetooth Speaker
Couldn't load pickup availability
- Compact and powerful to allow you to take it wherever you want
- Up to 10 hours battery life
- Water resistant with IPX5 rating
- Bluetooth v5.0
- You can connect 2 platinum speakers together with our true wireless pairing for the ultimate listening experience
- A sleek design to fit in with any surrounding
- 2 year manufacturers warranty
- 200% plastic regenerative
- 100% carbon neutral
- 100% sustainable packaging, FSC certified
The Our Pure Planet Platinum Bluetooth Speaker is the lightweight speaker you need for wireless listening, wherever you are. This powerful Bluetooth speaker gives you high-quality sound and powerful bass for up to 10 hours of playback time.
A water-resistant exterior (IPX5) makes the Our Pure Planet Platinum Bluetooth Speaker a perfect choice for outdoor listening. Whether playing your favourite beats on the beach or pumping the tunes while poolside, you can relax and enjoy the music.
Up to 10 hours of play-time and a powerful 3000mAh battery means the Our Pure Planet Platinum Bluetooth Speaker is the ideal wireless speaker for all-day listening.
And with the Our Pure Planet Platinum Bluetooth Speaker, you get powerful sound without harming the planet. All our products are 200% plastic regenerative, 100% carbon neutral and use 100% sustainable packaging (FSC certified).
| Loudspeakers | |
|---|---|
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Woofer | No |
| Tweeter diameter | 0 mm |
| Tweeter | No |
| Driver diameter | 5.2 cm |
| Speaker type | Full range |
| Number of passive radiators | 2 |
| Number of drivers | 2 |
| Number of speakers | 1 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Audio | |
|---|---|
| Sensitivity | 87 dB |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.3% |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 75 dB |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 20 W |
| Impedance | 4 Ω |
| Frequency range | 100 - 20000 Hz |
| Speakers RMS power | 10 W |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| AC (power) in | No |
| DC-in jack | Yes |
| USB charging port | Yes |
| Line-out | No |
| AirPlay | No |
| Headphone out | No |
| Near Field Communication (NFC) | No |
| Microphone in | No |
| AUX in | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector type | USB Type-A |
| 6.35 mm connector | No |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Bluetooth range | 10 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Design | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| International Protection (IP) code | IPX4 |
| Castor wheels | No |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Hook | Yes |
| Illumination LED | No |
| Protection features | Water resistant |
| Built-in display | No |
| On/off switch | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Housing material | Nylon, Polycarbonate (PC) |
| Product colour | Black |
| Product design | Cylinder |
| Product type | Stereo portable speaker |
| Performance | |
|---|---|
| Certification | CE, FSC, 100% carbon neutral, 200% plastic regenerative, ROHS |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Auto power off | Yes |
| Remotely operated | No |
| Virtual assistant | No |
| Built-in wireless charger | No |
| Bass adjustment | No |
| Equalizer | No |
| FM band range | 76 - 108 MHz |
| FM radio | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Hands-free mode | No |
| Easy pairing | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Maximum memory card size | 32 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Audio formats supported | APE, FLAC, MP3, WAV, WMA |
| Recommended usage | Tablet / Smartphone |
| Amplifier | |
|---|---|
| Amplifier | Built-in |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| AC adapter input voltage | 5 V |
| Built-in charger | No |
| DC input voltage | 5 V |
| Standby time | 100 h |
| Battery weight | 76.8 g |
| Battery recharge time | 2.5 h |
| Battery life (max) | 7 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage relative humidity (H-H) | 40 - 75% |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 55% |
| Storage temperature (T-T) | 20 - 30 °C |
| Operating temperature (cooling) (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| UN number | UN3481 PI967 |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability compliance | No |
| Sustainability certificates | CarbonFree, CarbonNeutral, Green Tick Carbon Neutral, Green Tick Sustainable, Ocean Bound Plastic (OBP), SCS Recycled Content Certification |
| Sustainability organizations | Carbon Reduction Institute (NoCO2), Plastic collective |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 500 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 75 mm |
| Width | 75 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 665 g |
| Package height | 245 mm |
| Package depth | 84 mm |
| Package width | 100 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging languages | Dutch, English, Spanish, Finnish, French, GER, Italian, Norwegian, Polish, Swedish |
| Safety sheet | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Power adapter included | No |
| Quick start guide | No |
| Microphone included | No |
| Remote control included | No |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS, WEEE |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Products per master (outer) case | 24 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 18.2 kg |
| Master (outer) case height | 268 mm |
| Master (outer) case length | 547 mm |
| Master (outer) case width | 470 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Customs product code (TARIC) | 8527130000 |
| Harmonized System (HS) code | 8518210000 |
| Other features | |
|---|---|
| Works with Amazon Alexa | No |
| Works with Apple Siri | No |
| Works with the Google Assistant | No |