NETGEAR M4300-24X24F/US/EMEA Managed 10G Ethernet (100/1000/10000) 1U Grey
Couldn't load pickup availability
- Managed
- Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24 Console port: RJ-45
- 10G support
- Switching capacity: 480 Gbit/s
- 1U Rack mounting
- AC Power supply included
NETGEAR Managed Switch with 24x10GBASE–T and 24xSFP+
NETGEAR M4300−24X24F is a NETGEAR 48−port managed switch used as a backbone switch for multi−tier AVoIP deployments. It features 24 10GBASE−T (copper RJ−45) ports, 24 10GBASE−X (fiber SFP+) ports and includes a 250W power supply unit.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| 10G Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Network | |
|---|---|
| 10G support | Yes |
| Optical fiber | |
|---|---|
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-T, 10GBASE-X |
| Data transmission | |
|---|---|
| Latency (10 Gbps) | 1.827 µs |
| Throughput | 357 Mpps |
| Switching capacity | 480 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 250 W |
| Power supply included | Yes |
| Power source | AC |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Heat dissipation | 473.9 BTU/h |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.1 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 345 mm |
| Width | 212 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 5.7 kg |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 349 mm |
| Package width | 570 mm |