MSI Crosshair 16 HX AI D2XWFKG-009UK Intel Core Ultra 7 255HX Laptop 40.6 cm (16") Quad HD+ 16 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD NVIDIA GeForce RTX 5060 Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Home Grey
Couldn't load pickup availability
- Amidst the vast expanse of the universe, a valiant scout embarks on an epic odyssey armed with cutting-edge technology,Crosshair 16 HX AI D2XW, aim to explore the unknown
- Unlocking new level of performance with whole-new P-core & E-core architecture bringing improved performance per watt, the Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX is here to make portable gaming cooler, quieter with elite-level performance
- Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q
- DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI
- Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies
Amidst the vast expanse of the universe, a valiant scout embarks on an epic odyssey armed with cutting-edge technology,Crosshair 16 HX AI D2XW, aim to explore the unknown.
Desktop-Level Performance with Efficiency
Up to Intel® Core™ Ultra 9 Processor 275HX
Unlocking new level of performance with whole-new P-core & E-core architecture bringing improved performance per watt, the Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX is here to make portable gaming cooler, quieter with elite-level performance.
GeForce RTX 50 Series Laptops
Game Changer
Powered by NVIDIA Blackwell, GeForce RTX™ 50 Series Laptop GPUs bring game-changing capabilities to gamers and creators. Equipped with a massive level of AI horsepower, the RTX 50 Series enables new experiences and next-level graphics fidelity. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, generate images at unprecedented speed, and unleash your creativity with NVIDIA Studio. All in the thinnest and longest lasting RTX laptops, optimized by Max-Q.
Supreme Speed. Superior Visuals.
DLSS 4 massively increases performance and improves image quality for top games using the power of AI.
Game-Winning Responsiveness
NVIDIA Reflex 2 with Frame Warp gives you the ultimate responsiveness, enhancing target acquisition, reaction time, and aim precision.
True-to-Life Graphics
Experience cinematic quality visuals at unprecedented speed with full ray tracing and breakthrough neural rendering technologies.
Now Even Smarter
Experience smarter productivity featuring Copilot and MSI AI Engine for seamless multitasking. These advanced AI tools adapt to your needs, optimizing performance and streamlining workflows effortlessly.
Redesigned for Cooling
The new cooling design allows for multi-directional airflow outlets, resulting in more efficient cooling. Along with a shared-pipe design featuring five heat pipes between the CPU and GPU, larger thermal pipe diameters, and MSI's exclusive thermal grease, you can be assured of maximum performance even under extreme gaming conditions.
Bigger, Clearer, Smoother
The QHD+ panel delivers stunning visual clarity while its 240Hz refresh rate ensures fluid and smooth on-screen motion, providing an immersive and responsive gaming experience.
Immerse Yourself in Gaming Ambiance
Experience the radiating vibrant lights of 24-Zone RGB Keyboard featuring illuminated WASD keys and uniquely designed keycaps for an immersive gaming journey infused with style!
High Speed Combo
With support for up to 2 SSDs and blazing-fast transfer speeds, the Crosshair Series delivers extreme data performance along with unmatched gaming and multitasking capabilities. Experience peak efficiency for all your workloads.
DISCOVER YOUR NEXT FAVORITE GAME
Enjoy hundreds of high-quality PC games with your new MSI devices and one month of Xbox Game Pass- including EA play. With new games added all the time, there’s always something new to play. Redeem Xbox Game Pass through your purchased MSI laptop via Microsoft Store APP.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Product colour | Grey |
| Colour name | Cosmos Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | MSI |
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touchscreen | No |
| HD type | Quad HD+ |
| Panel type | IPS-Level |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Colour gamut | 100% |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Processor | |
|---|---|
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor model | 255HX |
| Processor cores | 20 |
| Processor threads | 20 |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 12 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.2 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.8 GHz |
| Processor cache | 30 MB |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Processor base power | 55 W |
| Neural processor unit (NPU) | |
|---|---|
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 33 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Memory | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 8 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Storage | |
|---|---|
| Total storage capacity | 1 TB |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| Optical drive type | No |
| Graphics | |
|---|---|
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio | |
|---|---|
| Audio system | Hi-Res Audio |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Front camera HD type | HD |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Network | |
|---|---|
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel HM870 |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | Touchpad |
| Keyboard backlit | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit zone | 24-zone RGB |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Copilot key | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery | |
|---|---|
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Power | |
|---|---|
| AC adapter power | 240 W |
| DC-in jack | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 359 mm |
| Depth | 266.4 mm |
| Height (front) | 2.18 cm |
| Height (rear) | 2.79 cm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 489 mm |
| Package depth | 93 mm |
| Package height | 315 mm |
| General | |
|---|---|
| Product family | Crosshair |
| Packaging content | |
|---|---|
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471300000 |
| Other features | |
|---|---|
| Warranty period | 2 year(s) |