i-tec USB-C/Thunderbolt KVM Docking station Dual Display + Power Delivery 65/100W
Couldn't load pickup availability
- Compatible with USB-C and Thunderbolt laptops & tablets. (The host device must support DisplayPort Alt mode)
- The docking station allows you to connect up to two computers simultaneously and easily switch between the two hosts
- 1x DisplayPort and 1x HDMI supporting up to single 4K/60Hz or dual 2560×1440/60Hz displays (depending on host performance). macOS supports a single extended display only
- 5x USB ports including 2x USB-C and 3x USB-A 3.2 (one of them supports fast charging), making it easy to connect multiple USB devices and peripherals
- Provides Power Delivery for compatible USB-C and Thunderbolt notebooks & tablets: 65W through one port and up to 100W through a second port (an additional USB-C power supply must be connected to the dock to power the second port)
- GLAN Ethernet supports network speeds of 10/100/1000 Mbps speeds, providing a robust and high-speed internet connection
- Combo 3.5 mm audio input/output jack for easy connection to headset or speakers
- Power-saving On/Off switch to reduce energy consumption when the docking station is not in use. The power switch also serves to switch between hosts
A USB-C docking station that lets you connect up to two computers at once. Switching between the connected computers is simple – at the touch of a button. So you can have two computers connected to the docking station (for example, in a meeting room), or perhaps a computer and a tablet (or smartphone) in your workplace.
The KVM dock allows you to work more easily and efficiently, sharing work on multiple computers on external monitors, eliminating the need to constantly switch USB-C cables. Both computers can be powered at the same time*.
The workstation supports output to up to two external monitors, and any laptop with a Thunderbolt or USB-C port (with video transfer support) can be connected.
* Connection of an optional power supply (not included) to the docking station’s power port is required to power the second computer
Note: The macOS operating system does not support Multi Stream Transport (MST) video transfer technology, which means that if connected to macOS, the same image will be projected on both monitors.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Network | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 10,1000,100 Mbit/s |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Card reader integrated | No |
| Product colour | Black |
| Software | |
|---|---|
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 265 g |
| Height | 28 mm |
| Depth | 79 mm |
| Width | 185 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package height | 50 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package width | 250 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |