HPE Aruba Networking AP-204 1000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz 867 Mbit/s
- Maximum data transfer rate: 1000 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 2 Internal Detachable antenna
Affordable and multifunctional 200-series 802.11ac APs maximize mobile device performance in medium-density Wi-Fi environments.
With support for two spatial streams, these compact dual-radio APs deliver wireless data rates up to 867 Mbps for 802.11ac and up to 300 Mbps for 802.11n-enabled mobile devices.
The AP-205 and IAP-205 models feature four integrated omni-directional downtilt antennas, while the AP-204 and IAP-204 support external detachable dual-band antennas using two RP-SMA antenna connectors.
Get a big performance advantage
Patented ClientMatch™ technology improves performance and eliminates sticky client behavior while roaming.
Protect service quality over the air
AppRF technology enables prioritization and policy enforcement for business-critical enterprise apps like Microsoft Lync.
You have the freedom to choose
The 200 series can be managed by an Aruba Mobility Controller or deployed in controllerless Aruba Instant mode.
| Features | |
|---|---|
| Transmitting power | 21 dBmW |
| Modulation | 16-QAM, 64-QAM, 256-QAM, BPSK, CCK, OFDM, QPSK |
| Spread spectrum method | DSSS |
| MIMO | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 867 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 12.5 W |
| Output voltage | 12 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| LED indicators | Yes |
| Reset button | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 2 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Antenna type | Internal |
| General | |
|---|---|
| Product family | Aruba Networking |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | FCCCER&TTE 1995/5/ECLow Voltage 72/23/EECEN 300 328EN 301 489EN 301 893UL/IEC/EN 60950EN 60601-1-1, EN 60601-1-2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 380 g |
| Height | 41.5 mm |
| Depth | 150 mm |
| Width | 150 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 550 g |
| Package height | 57 mm |
| Package depth | 187 mm |
| Package width | 190 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| AC adapter included | No |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |