HP 730 130-ml Gray DesignJet Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Achieve bright color, bold image quality on plain papers—the ideal fit for technical document printing. Work uninterrupted with trouble-free performance and fast-drying prints. Original HP inks maximize printhead life, help lower cost of ownership.
- Ideal for sharp lines and bright color reproduction of GIS maps and technical documents on plain papers and media commonly used by CAD, GIS application users.
- Ink cartridge
Ideal for sharp lines and bright color reproduction of GIS maps and technical documents on plain papers and media commonly used by CAD, GIS application users.
Achieve bright color, bold image quality on plain papers—the ideal fit for technical document printing. Work uninterrupted with trouble-free performance and fast-drying prints. Original HP inks maximize printhead life, help lower cost of ownership.
| Performance | |
|---|---|
| Compatibility | HP DesignJet T1700 Printer series |
| Print technology | Thermal inkjet |
| HP segment | Business |
| Country of origin | Singapore |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 202 mm |
| Depth | 129 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 210 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 129 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 250 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Pallet gross width | 101.6 cm |
| Pallet gross length | 121.9 cm |
| Master (outer) case height | 229 mm |
| Master (outer) case width | 364 mm |
| Master (outer) case length | 218 mm |
| Pallet gross height | 150.1 cm |
| Master (outer) case gross weight | 5.22 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 84 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 458.5 kg |
| Products per pallet | 1680 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 458.5 kg (1010.8 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1016 x 1219.2 x 1501.1 mm (40 x 48 x 59.1") |
| Technical details | |
|---|---|
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 0.8 |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |