HP 343 Tri-color Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 343 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- 1 Cyan (~330 pages); 1 Magenta (~330 pages); 1 Yellow (~330 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Print vibrant graphics and photos with rich, lifelike colors. HP inks last for generations with HP Premium Plus Photo Paper.[3]
- Depend on Original HP 343 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
Ideal for general office printing for everyday office communications.
HP 55 LaserJet Toner Cartridges provide trouble-free printing and consistent results, page after page. Office printing runs smoothly with the Original HP toner cartridge using Original HP toner. And you can rely on the environmental leadership of HP.
| Features | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 50% |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 330 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 40.3 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 141 mm |
| Width | 113 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Package height | 37 mm |
| Package depth | 113 mm |
| Package width | 141 mm |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962780893; (999) 884962825648; (UUS) 884962780527 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780893, 884962825648, 884962780527 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Logistics data | |
|---|---|
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4.6 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Pallet gross weight | 172.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |