HP 305 Black Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 305 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e; HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432
- 1 Black (~120 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- Print crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]
- Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
- Depend on Original HP 305 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- HP 305 Black Original Ink Cartridge
Ideal for households, micro-businesses, and small offices printing a variety of everyday colour documents and photos.
Print crisp text and vivid colour photos for home and small business with HP Original Ink cartridges. Choose between cartridge sizes to match your printing volume and budget.[1]
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 305 ink cartridges work with: HP DeskJet 2300, 2700, 2700e, 2730, 2810e, 2820e, 2821e, 2822e, 2823e, 2825e, 2827e, 2842e, 4100, 4100e, 4134, 4210e, 4220e, 4222e, 4227e, 4230e HP Envy 6000e, 6010, 6020, 6022, 6030, 6032, 6400e, 6420, 6420e, 6422, 6430, 6432 |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 17.9 ml |
| Black ink page yield | 120 pages |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Country of origin | China, United States, Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 8 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905429233, 194441597349, 199642337589, 193905429240, 199642337596, 194441597332, 193905429257 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 193905429233; (302) 194441597349; (30N) 199642337589; (ABE) 193905429240; (NE1) 199642337596; (UUQ) 194441597332; (UUS) 193905429257 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Box contents | HP 305 Black Original Ink Cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 169.3 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.11 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.11 kg (6.86 lbs) |
| Pallet weight (imperial) | 169.3 kg (373.2 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1199.9 x 800.1 x 1176 mm (47.2 x 31.5 x 46.3") |
- What is HP Instant Ink? ânew VisID âEnglish (U.K.) en_GB
- HP Ink - Science of Original HP Ink - WW Supplies (60sec video)
- Original HP Ink Cartridges and Ink Bottles (Home) - Hero video 3D (1:1) - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- What is Instant Ink - English UK