HP 303 Black Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 303 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 303 ink cartridges work with: HP Envy 6200, 7134, 7220e, 7221e, 7224e, 7800, 7900e, HP Envy Photo 7230, HP Envy Photo 7231, HP Envy Photo 7234, HP Envy Photo 7930, HP Envy Photo 7931, HP Envy Photo 7934; HP Tango X
- 1 Black (~200 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- Quality prints you can take pride in
- HP cartridges are designed with HP printers to offer outstanding photo and document quality. Print high quality black text, brilliant colour graphics, and get unique shades with cartridges built for reliability.
- Those who are looking for professional quality photos and documents from their in-home printer for immediate sharing.
- Depend on Original HP 303 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
Those who are looking for professional quality photos and documents from their in-home printer for immediate sharing.
HP cartridges are designed with HP printers to offer outstanding photo and document quality. Print high quality black text, brilliant colour graphics, and get unique shades with cartridges built for reliability.
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 303 ink cartridges work with: HP Envy 6200, 7134, 7220e, 7221e, 7224e, 7800, 7900e, HP Envy Photo 7230, HP Envy Photo 7231, HP Envy Photo 7234, HP Envy Photo 7930, HP Envy Photo 7931, HP Envy Photo 7934 HP Tango X |
| Supply type | Single pack |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink page yield | 200 pages |
| Cartridge capacity | Standard |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | T6N02AE |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China, Malaysia |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 190780571019, 199764694560, 199764694577, 190780571033, 199764694584, 199764694591, 199764694607, 190780571026 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 190780571019; (30A) 199764694560; (30B) 199764694577; (ABE) 190780571033; (LS1) 199764694584; (LS2) 199764694591; (LS3) 199764694607; (UUS) 190780571026 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Ink cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet gross weight | 175 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.23 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
- Original HP Ink Cartridges and Ink Bottles (Home) - Hero video 3D (1:1) - English UK
- What is HP Instant Ink? ânew VisID âEnglish (U.K.) en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- What is Instant Ink - English UK