HP 301XL High Yield Black Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges deliver legendary HP print quality for high-volume printing.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Black (~360 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301XL High Yield Ink Cartridges designed specifically for your HP printer for high-volume printing.
- Ink cartridge
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Brand compatibility | HP |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Black ink volume | 8 ml |
| Black ink page yield | 360 pages |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Ink type | Pigment-based ink |
| OEM code | 301XL |
| Country of origin | Malaysia |
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| HP segment | Enterprise |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 113 mm |
| Depth | 37 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 30 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package weight | 50 g |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894477, 199642337985, 884962894453, 884962894460, 199642338005, 884962894446 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894477; (30N) 199642337985; (ABE) 884962894453; (BA3) 884962894460; (NE1) 199642338005; (UUS) 884962894446 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Box contents | Ink cartridge |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 9 pc(s) |
| Pallet gross weight | 162 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 3.94 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1164 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 3.95 kg (8.7 lbs) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.34 kg |
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
- What is HP Instant Ink? ânew VisID âEnglish (U.K.) en_GB
- HP Ink - Science of Original HP Ink - WW Supplies (60sec video)
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB