HP 301 Tri-color Original Ink Cartridge
Couldn't load pickup availability
- Original HP 301 Ink Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540
- 1 Cyan (~150 pages); 1 Magenta (~150 pages); 1 Yellow (~150 pages)
- Tested Original HP ink cartridges printed more than 2X the pages, on average, than non-HP.*
- HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
- Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
- Depend on Original HP 301 Ink Cartridges designed specifically for your HP printer.
- Ink cartridge
Ideal for those who want high-quality printing at home. Original HP cartridges are the right choice for printing in black or colour, for home, school or business.
HP Original cartridges are designed to make sure your HP printer consistently delivers sharp black text and stunning colour images and graphics. Printing is easy, and the value is outstanding. For even better value, use HP high-yield cartridges.
| Features | |
|---|---|
| Total amount of recycled materials used for making | 65% |
| Country of origin | Malaysia |
| Ink type | Dye-based ink |
| Colour ink page yield | 150 pages |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compatibility | HP 301 ink cartridges work with: HP DeskJet 2540 |
| Printing colours | Cyan, Magenta, Yellow |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 15 - 32 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 30 g |
| Height | 115 mm |
| Depth | 37 mm |
| Width | 113 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 60 g |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 37 mm |
| Package width | 113 mm |
| Brand-specific features | |
|---|---|
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (301) 884962894521; (30N) 199642337930; (ABE) 884962894507; (BA3) 884962894514; (NE1) 199642337961; (UUS) 884962894491 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962894521, 199642337930, 884962894507, 884962894514, 199642337961, 884962894491 |
| Other features | |
|---|---|
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Technical details | |
|---|---|
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Logistics data | |
|---|---|
| Products per larger master (outer) case | 60 pc(s) |
| Larger master (outer) case gross weight | 3.19 kg |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 800 x 1176 mm |
| Pallet gross weight | 173.1 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 48 pc(s) |
| Products per pallet | 2880 pc(s) |
- What is HP Instant Ink? ânew VisID âEnglish (U.K.) en_GB
- HP Ink - Science of Original HP Ink - WW Supplies (60sec video)
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (Home) - Hero video 3D - English UK
- Original HP Ink Cartridges and Bottles (SMB) - Hero video 3D (16:9) - English UK
- What is HP Instant Ink? - new VisID - English U.K. en_GB