DJI Osmo Mobile 7 Handheld Gimbal
Couldn't load pickup availability
- Smartphone camera stabilizer
- Foldable
- Rotating
- Maximum weight capacity: 0.3 kg
- Bluetooth USB charging port
- Lithium Polymer (LiPo) 3350 mAh
- White
Capture every highlight effortlessly. Introducing Osmo Mobile 7 and Osmo Mobile 7P, designed to be lightweight, portable, and user-friendly. Featuring DJI's seventh-generation stabilization and ActiveTrack 7.0 technology, these smartphone gimbals take three-axis stabilization and intelligent tracking to new heights. With a range of intelligent features, capturing cinematic-quality footage has never been easier.
| Features | |
|---|---|
| Maximum device width | 8.4 cm |
| Minimum device width | 6.7 cm |
| Maximum weight capacity | 0.3 kg |
| Rotating | Yes |
| Foldable | Yes |
| Product colour | White |
| Type | Smartphone camera stabilizer |
| Performance | |
|---|---|
| Mechanical roll range | -77 - 225° |
| Mechanical tilt range | -224 - 100° |
| Mechanical pan range | -109 - 222° |
| Controllable roll range | -67 - 245° |
| Controllable tilt range | -20 - 40° |
| Controllable pan range | -99 - 210° |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB charging port | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Operating time | 10 h |
| Charging time | 2.5 h |
| Battery capacity | 3350 mAh |
| Built-in battery | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery cell capacity | 12.06 Wh |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Dimensions folded (WxDxH) | 95 x 179 x 39 mm |
| Weight | 300 g |
| Height | 93 mm |
| Depth | 278 mm |
| Width | 107 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |