Cisco Meraki MR84 Cloud Managed AP
Couldn't load pickup availability
- 2.4 GHz
- 5 GHz
- Maximum data transfer rate: 2500 Mbit/s
- IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n
- AES, IPSEC, TKIP
- Power over Ethernet (PoE)
- Antennas quantity: 4
Meraki cloud-managed APs feature ease of multi-site management through a dashboard used to manage the entire Meraki portfolio. Meraki APs benefit from 802.11ac performance, embedded security, exceptional network insight and analytics.
- High performance outdoor AP
- Multigigabit ports for high throughput
- Built-in scanning radio
- Bluetooth Low Energy
| Features | |
|---|---|
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Virtual LAN features | Tagged VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Modulation | 256-QAM |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Frequency band | 2.412 - 5.825 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 2500 Mbit/s |
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Security algorithms | AES, IPSEC, TKIP |
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Web-based management | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (max) | 21 W |
| AC input voltage | 37 - 57 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Internal | No |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | White |
| Placement | Wall |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 4 |
| Antennas quantity | 4 |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| General | |
|---|---|
| Product family | Meraki |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.7 kg |
| Height | 185 mm |
| Depth | 176 mm |
| Width | 286 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |