Cisco Headset 531, Wired Single On-Ear Quick Disconnect Headset with RJ-9 Cable, Charcoal, 2-Year Limited Liability Warranty (CP-HS-W-531-RJ=)
Couldn't load pickup availability
- LIGHTWEIGHT AND ERGONOMIC DESIGN: Built with comfort in mind, the wired headset 531 features a single-ear cup designed to be worn for extended periods of time and to reduce head fatigue
- PREMIUM AUDIO, NOISE ISOLATION AND CONTROL: Our design creates a full and rich sound that makes collaboration easier and more enjoyable. The headset 530 Series features high-cycle, in-line quick disconnect connector
- COMPATIBILITY: Cisco RJ-9 headsets work with Cisco IP phone models that incorporate a RJ-9 headset port
- INTEGRATED SERVICEABILITY: Easier to deploy, manage and service when using Cisco headsets with Cisco Unified Communications Manager, Cisco Webex Control Hub and Cisco devices
- PEACE OF MIND: 2-year limited liability warranty
The Cisco Headset 530 Series delivers vibrant sound and powerful noise isolation, making it an ideal choice for telecommunications in loud, open workspaces. The in-line, high-cycle quick disconnect enables users to easily plug and unplug the headset as needed during shift changes or breaks. Its offers flexible options for connecting to devices including support for USB or RJ-9 connections.
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Sound pressure level (max) | 118 dB |
| DECT connectable | Yes |
| Virtual surround | No |
| Cable colour | Black |
| Control unit type | In-line control unit |
| Product colour | Black, Grey |
| Headset type | Monaural |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Wearing style | Head-band |
| Product type | Headset |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
| Headphones | |
|---|---|
| Impedance | 90 Ω |
| Headphone frequency | 50 - 18000 Hz |
| Ear coupling | Supraaural |
| Microphone | |
|---|---|
| Microphone frequency | 150 - 6800 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Battery | |
|---|---|
| Wireless charging | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 350 g |
| Package height | 67.1 mm |
| Package depth | 197.1 mm |
| Package width | 190.5 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | Wired Headset, RJ9 Cable |
| RJ-9 connector | Yes |