Black & Decker GKC3630LB Black, Orange
Couldn't load pickup availability
- Battery
- 2 Ah
- Blade length: 30 cm
- Automatic oiling Oil level indicator
- 3.8 kg
- Black, Orange
- Approximately 560 x 3.5cm cuts per battery charge
- Lightweight 3.8 kg design for easy use and manouverability
- Tool free chain tensioning - Quick and easy chain fitting and adjustment.
- Simple, leak-free automatic oil system.
- Up to 30cm cutting width.
- Improved Ergonomics - Optimised balance and comfortble bale handle for greater comfort.
- Fast Charging - Charge the battery in just 90 minutes.
| Features | |
|---|---|
| Oil level indicator | Yes |
| Product colour | Black, Orange |
| Automatic oiling | Yes |
| Soft grip | Yes |
| Chain speed | 5 m/s |
| Blade length | 30 cm |
| Power | |
|---|---|
| Battery capacity | 2 Ah |
| Power source | Battery |
| Sound emission | |
|---|---|
| Noise level | 92.8 dB |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 3.8 kg |