ASUS USB-BT600 Bluetooth 1.5 Mbit/s
Couldn't load pickup availability
- Features next-generation Bluetooth 6.0 with BLE for ultra-efficient, low-power wireless connectivity
- Built with LE Audio technology to deliver enhanced audio clarity while minimizing power consumption
- Supports seamless connection with up to 7 devices
- Ultra-small design for unmatched portability
Your ultimate solution for wireless connectivity
The USB-BT600 features the latest Bluetooth 6.0 technology, allowing you to connect up to 7 Bluetooth smart devices simultaneously. Enjoy faster connections, connect more devices, and extend your range like never before!
High quality, Unparalleled Efficiency
The USB-BT600 features LC3 codec, allowing listeners to enjoy a more energy-efficient and high-quality audio experience, while significantly reducing device power consumption by about 50%.
One Connection. Every Generation
Compatible with all previous Bluetooth versions, enabling truly stable cross-generation device communication.
Always ready to connect
The USB-BT600 features a sleek, compact design that enhances your device's Bluetooth capabilities while maintaining aesthetics and portability.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector form factor | Straight |
| Interface | Bluetooth |
| Host interface | USB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Network | |
|---|---|
| Bluetooth version | 6.0 |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum data transfer rate | 1.5 Mbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Gold |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Power | |
|---|---|
| USB powered | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 1.9 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 14 mm |
| Width | 17 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 30 g |
| Package height | 25 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package width | 90 mm |