Chief Tempo Floor Support Mount
Couldn't load pickup availability
- Modernized Aesthetic – Designed with a clean, architectural look. Choose between:
- Dark Colorway: Black powdercoat with charcoal gray PET felt
- Light Colorway: White powdercoat with silver gray PET felt
- Optional Wood Finish: lockable wood door kit for a premium touch that matches the Middle Atlantic Furniture colorways
- Supports single displays up to 98" and up to 200 lbs (90.7 kg); compatible with 200x200 to 800x600mm VESA patterns
- Optional mount accessories support single XL and ultrawide 21:9 displays, and dual displays up to 98"
- All-in-One Solution – Comes complete with the display mount, so no more separate purchases
- Optional Middle Atlantic PD-715SC-NS power strip for added convenience
- Universal video bar mounts included
- Lever Lock and rack-mounted storage included
- Cabinet Depth Adjustability – Accommodates baseboard molding and other wall protrusions with ease
- Display Mount Interfaces each provide +/-0.375" (9.5mm) of level adjustment
- Whether it’s single or dual monitors, the Tempo™ Floor Support Mount delivers unmatched flexibility, stability, and style—all without relying on wall strength
The Tempo™ Floor Support Mount is the next evolution of Chief’s trusted AVSFSS, reimagined through direct customer feedback. Designed to solve the common challenge of uncertain wall construction, Tempo offers a two-column support system that transfers display weight directly to the floor—making it the go-to choice when wall integrity is in question.
Tempo delivers major upgrades in both aesthetic design and display capacity, all while simplifying the installation process.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 90.7 kg |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum screen size | 190.5 cm (75") |
| Mounting type | Wall |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1355 - 1913 mm |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Grey, Charcoal |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1016 mm |
| Package depth | 718 mm |
| Package height | 1219 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Orientation | Portrait |