Chief Tablet Floor Stand, VESA
Couldn't load pickup availability
- Soft aesthetics match a range of spaces
- Space within column allows for power and cabling access
- Tilt in display supports a range of occupant heights
- Upgrade experience with accessories
- Optional bolt-down
Chief Tablet Floor Stands support safe entry and navigation through public spaces. By offering aesthetic, value-driven, easy to install mounting solutions, Chief is simplifying the overwhelming complexity of health protocol solutions in the marketplace. When paired with a temperature-screening device, these mounts serve as a complete solution in providing peace of mind for individuals as they enter a business, workplace, school or any public space. Fostering confidence and safety, Chief tablet mounts help secure access for everyone’s return to spaces where we work and play.
| Features | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Minimum screen size | 55.9 cm (22") |
| Maximum weight capacity | 6.8 kg |
| Type | Multimedia stand |
| Recommended usage | Tablet |
| Material | Metal |
| Product colour | Silver |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |