Chief RMT2 TV mount/stand 106.7 cm (42") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 56.7 kg
- Minimum screen size: 66 cm (26") Maximum screen size: 106.7 cm (42") Wall
- Minimum VESA mount: 100 x 100 mm Maximum VESA mount: 506 x 400 mm
- Number of displays supported: 1
- Metal Black
This tilting wall mount features a unique hinged design and low-profile depth.
- Provides low-profile, fingertip tilt
- Hinged design reduces packaging material
- Wide open wall plate allows for easy cable routing and connection
- GlideLock with Kickstand secures TV to wall plate without tools and inlcudes kickstand for easy cable connection
- Optional storage box provides a clean installation (PAC522, PAC521P)
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 506 x 400 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 106.7 cm (42") |
| Minimum screen size | 66 cm (26") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt angle range | -12 - 0° |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 419 mm |
| Depth (min) | 4.98 cm |
| Depth | 49.8 mm |
| Width | 559 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 660.4 - 1066.8 mm (26 - 42") |