Chief PSMH2485 TV mount/stand Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 226.8 kg
- Wall
- Metal Black
- Custom TV specific bracket design
- Exclusive Q-Latch Mounting System secures the TV to the wall
- Low profile - mount designed to meet manufacturer requirements for more/less airspace
- Offers quick installation and quick release
- Display installs in landscape view only
| Mounting | |
|---|---|
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 226.8 kg |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 1149 mm |
| Depth | 202 mm |
| Width | 2134 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Depth (imperial) | 20.3 cm (8") |
| Height (imperial) | 115.1 cm (45.3") |
| Width (imperial) | 2.13 m (84") |