Chief PFMUS multimedia cart/stand Silver Flat panel
Couldn't load pickup availability
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Provides telescoping height adjustment without tools
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect with no tools necessary
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation (PAC400 accessory can be used to rotate without removing the screen)
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables out of sight for a fast, clean installation
- Lockable rear wheels provide added stability
- Compact, angled base makes corner positioning easy
| Features | |
|---|---|
| Tilt angle range | 15 - 45° |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Maximum screen size | 180.3 cm (71") |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Type | Multimedia cart |
| Recommended usage | Flat panel |
| Product colour | Silver |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Depth | 640 mm |
| Width | 917 mm |
| Height | 1453 mm |