Chief MSBUB TV mount/stand Black
£66.99
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 56.7 kg
- Wall
- Minimum VESA mount: 100 x 100 mm
- Number of displays supported: 1
- Steel Black
Custom interface bracket compatible with all Chief M-Series Q-Latch mounts. Also compatible with select swing arm mounts (JWD210, JWS210 and JWP210).
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Wall |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Distance to the wall (max) | 2.52 cm |
| Distance to the wall (min) | 2.52 cm |
| Design | |
|---|---|
| Certification | UL |
| Compatibility | CHMAC720 - CHMAC722 |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4.99 kg |
| Height | 457.2 mm |
| Depth (max) | 2.52 cm |
| Width | 462 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |
| Other features | |
|---|---|
| Product type | Extension kit |