Chief Micro-Adjustable Fixed Wall Mount 2.16 m (85") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 113 kg
- Minimum screen size: 139.7 cm (55") Maximum screen size: 2.16 m (85") Wall
- Minimum VESA mount: 200 x 200 mm Maximum VESA mount: 1230 x 660 mm
- Number of displays supported: 1
- Black
The installer-inspired fixed mount solves top flat panel installation problems, offering perfect TV positioning and flexible adjustments for extra-large flat panel screens.
Features:
- ControlZone™ Leveling for post-installation fine tuning of height and leveling.
- Centerless™ Shift provides up to 23.5" (597 mm) of post-installation lateral shift - 11.75" (298 mm) left/right of uprights - for limitless centering.
- ClickConnect™ offers an audible click when the screen safely engages with the mount.
- Built-in cable stand provides easy access under the screen.
- A full line of accessories can be installed with the mount and the entire unit can be adjusted together.
- Multiple installation options, including 16", 20" and 24" centers.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 1230 x 660 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Suitable for computer monitor | Yes |
| Mounting type | Wall |
| Maximum screen size | 2.16 m (85") |
| Minimum screen size | 139.7 cm (55") |
| Maximum weight capacity | 113 kg |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 419 mm |
| Depth (min) | 5.66 cm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 1230 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 13 kg |