Chief MF1UB signage display mount 165.1 cm (65") Black
£619.99
Couldn't load pickup availability
- Centris Technology provides effortless, fingertip tilt
- Screen angle stays set in place until you decide to re-adjust
- Provides telescoping height adjustment (2" increments) without tools
- ClickConnect Technology provides an audible click to confirm that the flat panel is locked in place
- Offers quick connect/disconnect without tools
- Includes integrated security with the addition of a padlock
- Screen can be installed in portrait or landscape orientation (MAC400 accessory can be used to rotate without removing the screen)
- Integrated cable management with flexible covers to hide cables out of sight for a fast, clean installation
- Flat, angled base makes corner positioning easy
A solid, low-profile solution for mounting a flat panel on a floor AV stand.
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting type | Floor |
| Maximum screen size | 165.1 cm (65") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Adjustable | Yes |
| Cable management | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Telescopic | Yes |
| Included number of shelves | 1 |
| Adjustable shelves | Yes |
| Tilt angle range | -15 - 15° |
| Height adjustment range | 1289 - 2153 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Certification | UL |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Type | Fixed flat panel floor stand |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 62.1 kg |
| Height (max) | 2.33 m |
| Height | 2327 mm |
| Depth | 762 mm |
| Width | 914 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Dimensions (WxDxH) | 732.6 x 232 x 78.7 mm |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |