Chief CM2C40UI TV mount/stand 154.9 cm (61") Black
Couldn't load pickup availability
- Maximum weight capacity: 86.2 kg
- Minimum screen size: 81.3 cm (32") Maximum screen size: 154.9 cm (61") Ceiling
- Minimum VESA mount: 200 x 200 mm Maximum VESA mount: 800 x 400 mm
- Black
Automated Ceiling Lift
The CM2C40 provides a unique solution to reveal a flat panel TV out of the ceiling.
- AutoDrive System provides fast and quiet travel at over 2" (51 mm) per second!
- Customizable store and show positions allow fine-tuning for any installation
- Collapses to a stored height of only 31" (790 mm)
- Offers approximately 40" (101.6 cm) of travel
- Multiple control options, including: serial communication, dry contact control and IR remote (included)
- Q-Latch Mounting System provides increased security and easy connect/disconnect without tools
- A unique cable management system allows cables to move freely with the lift and makes installation clean and hassle free
- Unique lift design eliminates flat panel TV width constraints
- Compatible with 110/120VAC 60 Hz
- No preset positions on CM2 lifts
| Mounting | |
|---|---|
| Panel mounting interface | 200 x 200,300 x 200,300 x 300,360 x 304,400 x 200,400 x 300,400 x 400,420 x 240,420 x 410,540 x 360,600 x 200,600 x 400,700 x 400,700 x 500,800 x 400,820 x 410 |
| Maximum VESA mount | 800 x 400 mm |
| Minimum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Maximum screen size | 154.9 cm (61") |
| Minimum screen size | 81.3 cm (32") |
| Maximum weight capacity | 86.2 kg |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Height | 794 mm |
| Depth | 197 mm |
| Width | 603 mm |
| Other features | |
|---|---|
| Screen size compatibility | 812.8 - 1549.4 mm (32 - 61") |